Question - Wilson Company has a predetermined overhead rate of $5 per direct labor hour. The job-order cost sheet for Job 145 shows 500 direct labor hours costing $10,000 and materials requisitions totaling $17,500. Job 145 had 1,000 units completed and transferred to Finished Goods. What is the cost per unit for Job 145?
a. $20
b. $17.50
c. $25
d. $30
e. $22,500