Mosley manufactures a product that requires 2 pounds of direct material. In 2010 Mosley purchases 24,000 pounds of material for $99,200 when the standard price per pound is $4. Mosley uses 22,000 pounds to make 12,000 products. What is the standard direct material cost per unit of the finished product