Osawa, Inc. planned and actually produced 200,000 units of product in 2012, its first year of operations. Variable manufacturing cost were $30 per unit. Planned and actual fixed manufacturing costs were $600,000 and selling and administrative expenses were $400,000. Osawa sold 120,000 units of product for $40 per unit.
- What is Osawa%u2019s net income according to GAAP?
- What is Osawa%u2019s net income using variable costing?
- Explain the difference, if any, in net income?