The school cafeteria can make pizza for approximately $0.32 a slice. The cost of kitchen use and cafeteria staff runs about $215 per day. The Pizza Den nearby will deliver whole pizzas for $8.50 each. The cafeteria staff cuts the pizza into 8 slices and serves them in the usual cafeteria line. With no cooking duties, the staff can be reduced by half, for a fixed cost of $85 per day. Should the school cafeteria make or buy its pizzas? (Round answers to 2 decimal places, e.g. 52.75.)
x = ?
If more than ? students want pizza for lunch, the cafeteria should make its own. Otherwise, they should buy from Pizza Den.