Question - The per-unit standards for direct materials are 2 gallons at $4 per gallon. Last month, 13100 gallons of direct materials that actually cost $48470 were used to produce 7600 units of product. The direct materials quantity variance for last month was
$6300 favorable.
$8400 favorable.
$6550 unfavorable.
$8400 unfavorable.