Question - The Kieso Company had the following cost information for the production of 60,000 units: (a) direct materials $400,000, (b) direct labor $200,000, (c) administrative costs $60,000 and (d) overhead costs $600,000. If the company sold 40,000 units, what total dollar amount would it report as cost of goods sold?