Problem: Charlottetown Powder Company produces powder in batches. Each powder can be sold in its current condition or processed further and specialized for high priced department stores. Data concerning the various products appear below. Joint processing costs are $200,000.
Type of Powder Number of Price per pound Further Price after
Pounds at split-off processsing processsing
Costs further
Talcom 200,000 $10 $150,000 $11.50
Sweet Smelling 400,000 $ 8 $60,000 $ 8.40
Regular 50,000 $ 5 $80,000 $ 5.50
Required:
(1) Determine which products should be sold at split-off and which should be processed further.
(2) Charlottetown Powder is approached by the Brudnelle Department Store chain. Brudnelle would like Charlottetown Powder to process regular powder into a special powder for its cosmetics department. At what price per pound would Charlottetown Powder be economically indifferent between selling the powder at the split-off point and processing it further for Brudnelle?