Question - Wilson Manufacturing produces a single product. Last year, the company produced 20,000 units out of which 18,000 were sold. There were no units in beginning inventory. The company had the following costs:
Variable costs per unit:
Production $10.00
Selling and administrative $4.00
Fixed costs (total):
Production $40,000
Selling and administrative $20,000
A) Calculate Wilson's total product cost assuming the company uses variable costing. (Show work)
B) Calculate Wilson's total period cost assuming the company uses variable costing. (Show work)
C) Calculate Wilson's total product cost assuming the company uses absorption costing. (Show work)
D) Calculate Wilson's total period cost assuming the company uses absorption costing. (Show work)