Sara has $12 to spend on popcorn and cola. Popcorn is $3 a bag, and cola is $3 a can. Figure 1 illustrates Sara's preferences. Use Figure 1 to work Problems.
What is the relative price of cola and what is the opportunity cost of a can of cola? Draw a graph of Sara's budget line with cola on the x-axis.
![2065_127f2a0d-074c-407d-9081-e880018844a2.png](https://secure.tutorsglobe.com/CMSImages/2065_127f2a0d-074c-407d-9081-e880018844a2.png)