Sara has $12 to spend on popcorn and cola. Popcorn is $3 a bag, and cola is $3 a can. Figure 1 illustrates Sara's preferences. Use Figure 1 to work Problems.
What quantities of popcorn and cola does Sara buy and what is her marginal rate of substitution of popcorn for cola at her consumption point?
![2240_c14513c1-1de5-46ad-824f-2343ee54f3b5.png](https://secure.tutorsglobe.com/CMSImages/2240_c14513c1-1de5-46ad-824f-2343ee54f3b5.png)