Roselle Appliance uses a perpetual inventory system. For its flat-screen television sets, the January 1 inventory was 5 sets at $563.00 each. On January 10, Roselle purchased 7 units at $751.40 each. The company sold 3 units on January 8 and 5 units on January 15.
Calculate average unit cost at January 1, 8, 10 & 15. (For calculation purpose round ending inventory balances to 0 decimal places, $2,120 and round answers to 2 decimal places, e.g. $120.25.)
|
|
January 1
|
|
January 8
|
|
January 10
|
|
January 15
|
Average Unit Cost
|
|
$![https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif](file:///C:\Users\EMIE09\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.gif)
|
|
$![https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif](file:///C:\Users\EMIE09\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.gif)
|
|
$![https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif](file:///C:\Users\EMIE09\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.gif)
|
|
$![https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif](file:///C:\Users\EMIE09\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.gif)
|
The ending inventory
|
|
FIFO$ LIFO
|
|
$ MOVING AVERAGE COST
|
|
$![Entry field with correct answer](file:///C:\Users\EMIE09\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.gif)
|