Question: Beto Company pays $4.10 per unit to buy a part for one of the products it manufactures. With excess capacity, the company is considering making the part. Making the part would cost $3.60 per unit for direct materials and $1.00 per unit for direct labor. The company normally applies overhead at the predetermined rate of 200% of direct labor cost. Incremental overhead to make the part would be 80% of direct labor cost. (a) Prepare a make or buy analysis of costs for this part.