Mark is selling gourmet apples at a price of $2 per pound. Currently, he sells 100 pounds of apples per week. This week, Mark raises his price to $3, and his sales of apples fall to 75lbs.
Mark's initial revenue from apple sales was $ ______.
Mark's new revenue from apple sales is $ _______.