Question - Smith Company budgeted the cost of materials for August to be $60,000 for 10,000 units produced. Smith used the following standard cost per unit to prepare the August budget: 2 ounces of materials at $3.00 per ounce.
In August, Smith produced 8,000 units at a total cost of $49,280. Each unit required 2.2 ounces of materials. What is the materials usage variance for August?