Problem: KT Inc. has the following direct materials standard to manufacture one Widget:
1.5 pounds per Widget at $4.00 per pound
Last week, 1,700 pounds of materials were purchased and used to make 1,000 Widgets. The materials cost a total of $6,630.
How many pounds of materials should KT have used to make 1,000 Widgets?
What is KT's materials quantity variance for the week was:
What is KT's materials price variance for the week was: