A vendor prepares 100 hotdogs every day and sells at $20/piece. For each hot dog, he spends $12 in the raw material. Additionally, he spends $1 for packing each hotdog and monthly $50, $20, $10 as food truck rent, electricity and other expenses respectively.
On a particular day in June it rained heavily so vendor was able to sell only 80 hot dogs.
For finishing the stock, he sold remaining hotdogs for $5/piece. Determine vendor's profit for that day?
Assume there are 30 days in the month.