Kip started a wholesale store this year selling bulk peanut butter. In January of this year Kip purchased an initial five tubs of peanut butter for a total cost of $5,000. In July Kip purchased three tubs for a total cost of $6,000. Finally, in November Kip bought two tubs for a total cost of $1,000. Kip sold six tubs by year end. What is Kip's ending inventory under the FIFO cost-flow method?
$12,000
$6,000
$5,000
$2,500
$1,000