Smitty's Smoothies has fixed costs of $1,600 per month. The only variable costs Smitty incurs are for the ingredients and labor needed to produce smoothies. These costs are $1.50 per drink. Smitty sells his delicious concoctions for $3.50 each. Which of the following statements is correct?