Question - A manufactured product has the following information for June.
|
Standard
|
Actual
|
Direct materials
|
(5 lbs. @ $8 per lb.)
|
42,500 lbs. @ $8.10 per lb.
|
Direct labor
|
(3 hrs. @ $17 per hr.)
|
24,900 hrs. @ $17.40 per hr.
|
Overhead
|
(3 hrs. @ $11 per hr.)
|
$283,200
|
Units manufacturing
|
|
8,400
|
Compute the direct materials price variance and the direct materials quantity variance. Indicate whether each variance is favorable or unfavorable.