During May, 16,000 units of the firms single product were manufactured.
- Raw materials - $83,200
- Factory Depreciation Expense - $81,000
- Direct Labor - $198,400
- Production Supervisor's Salary - $12,200
- Computer Rental Expense - $8,400
- Maintenance Supplies Used - $1,600
a.) How must cost would you expect for each of these items during June when 19,200 units of the product are planned for production?
b) Calculate the average total cost per unit for the 16,000 units manufactured in May. Explain why this figure would not be useful to a manager interested in predicting the cost of producing 19,200 units in June.