Problem:
The following informtion provides the amount of cost incurred in August for the cost items indicated. During August, 7,700 units of the firm's single product were manufactured.
Raw materials $41,500
Factory depreciation expense 40,600
Direct labor 99,800
Production supervisor's salary 6,100
Computer rental expense 4,000
Maintenance supplies used 600
Q1. How much cost would you expect to be incurred for each of these items during September when 9,300 units of the product are planned for production? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to nearest whole dollar.)
- Raw materials
- Factory depreciation expense
- Direct labor
- Production supervisor's salary
- Computer rental expense
- Maintenance supplies used
- Total cost
Q2. Calculate the average total cost per unit for the 7,700 units manufactured in August. (Round your answer to 2 decimal places.)
Q3. It is meaningful to use the average total cost figure in part b1 to predict the cost in subsequent months. (True or False).