Question - A manufactured product has the following information for June.
|
Standard
|
Actual
|
Direct materials
|
(6 lbs. @ $9 per lb.)
|
51,600 lbs. @ $9.10 per lb.
|
Direct labor
|
(3 hrs. @ $17 per hr.)
|
25,200 hrs. @ $17.40 per hr.
|
Overhead
|
(3 hrs. @ $12 per hr.)
|
$311,100
|
Units manufactured
|
|
8,500
|
Required -
Compute the standard cost per unit.
Compute the total cost variance for June. Indicate whether the cost variance is favorable or unfavorable.