Question - A company has beginning inventory of 16 units at a cost of $24 each on February 1. On February 3, it purchases 34 units at $26 each. 22 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 22 units that are sold?
$528
$540
$552
$544
$562