--%>

Why private goods are produced through the market

Why private goods are produced through the market?

E

Expert

Verified

Private goods are produced through the market because they are divisible and come in units small enough to be afforded by individual buyers. Idea that is unable or unwilling to pay is excluded from benefits of the product where private goods are subject to the exclusion principle.

   Related Questions in Business Economics

  • Q : Increase the overall effectiveness of

    How the government can increase the overall effectiveness of the market system?

  • Q : How will the goods and services be

    How will the goods and services be produced?

  • Q : Illustrate Qualification in

    Illustrate Qualification in International Trade?

  • Q : Problem regarding private firms I have

    I have a problem in economics on Problem regarding private firms. Please help me in the following question. The mass of U.S. output is generated by: (i) Producer cooperatives. (ii) Non-profit organizations. (iii) Private firms. (iv) Government agencie

  • Q : Example of public goods Drinking at a

    Drinking at a public water fountain is: (w) a public good because anyone may drink from it. (x) results in a negative externality because others can’t drink from this at similar time. (y) a positive externality because you are benefiting by other’s provisi

  • Q : Determine the Relative Price of given

    When turkey is $1 per pound and the relative price of ham to turkey is 2, in that case a pound of ham costs: (i) 50 cents. (ii) 1/2 pound of turkey. (iii) 2 pounds of turkey. (v) 12 pesetas. (iv) 5 euros. How can I

  • Q : Describe cost of equity shares Briefly

    Briefly describe cost of equity shares? And also write down way to evaluate the cost of equity shares?

  • Q : Need urgent help need urgent help in

    need urgent help in business economics, please suggest

  • Q : Budget line and indifference curves

    Question: Monica has been considering buying a mountain bike. Last month Monica had an income of $30,000. The bike's price was $1000, the composite good price was $1, and she decided not to buy the bike.  This month Monica was surprised t

  • Q : Recycling center Suppose you go to a

    Suppose you go to a recycling center and are paid 25 cents per pound for your aluminum cans.  However, the recycler charges you $.20 per bundle to accept your old newspapers.