--%>

Variance and standard error

A hospital treated 412 skin cancer patients over a year. Of these, 197 were female.

Give the point estimate of the proportion of females seeking treatment for skin cancer.

Give estimates of the variance and standard error of the point estimate.

Give a 95% confidence interval for the population proportion of females seeing treatment for skin cancer.

Use an appropriate test to determine whether this dataset provides statistically significant evidence that males are more likely to seek treatment for skin cancer.

E

Expert

Verified

Given:

n: Total number of patients = 412
x1: Number of females in the sample seeking cancer treatment = 197
x2: Number of males in the sample seeking cancer treatment = 412-197 = 215
   
Define:

p1: sample proportion of females seeking cancer treatment.

p1= x1/n = 197/412 = 0.4782

p1: sample proportion of males seeking cancer treatment.

p2 = x2/n = 215/412 = 0.5218

We know that the sample proportion is an unbiased estimator of population proportion, hence the proportion of females seeking treatment for skin cancer is

p ^= p1=0.4782

In case of proportions, the population variance is estimated by:

2061_stats2.jpg

The standard error is nothing but the square root of variance
Hence,

1909_stats3.jpg


The 95% confidence interval for the population proportion of females seeing treatment for skin cancer is given by:

1631_stats4.jpg

Where, ZC (Critical value) = 1.96
Hence,

1673_stats5.jpg

This is the required confidence interval.

Now we are supposed to test whether males are more likely to seek treatment for skin cancer.

Null hypothesis:

H0: There is no significant difference in number of cancer patients due to according to gender
H0: P1 = P2

Alternative hypothesis:

Ha: Males are more likely to seek treatment for skin cancer.
Ha: P1 < P2

α (level of significance) = 0.05         One tailed test
Zα (Critical value) = -1.64

Assumptions:

The two samples come from independent population.
Population is normally distributed.

Test Statistic:

72_stats6.jpg

Where,
 
P = 1/2

Q= 1/2

Hence Z = - 1.2541

 P value = P (Z < Z observed)
             = P (Z < -1.2541 )
             = 0.1049

Decision Rule:

Reject H0 if P value is less than the level of significance.

Decision:

Since observed value (-1.2541) > critical value (-1.64) and P value (observed level of significance) = 0.1049 is greater than α (level of significance) = .05, we fail to reject H0.

Conclusion:

There is no significant difference in number of cancer patients due to according to gender.

   Related Questions in Basic Statistics

  • Q : OIL I need to product when oil will

    I need to product when oil will finish time (by years) for 6 countries if the keep their production (per day) in the same level. So, the 6 countries have fixed reserves and production 1. statistics for Bahrain Crude oil reserves (million barrels) = 124.6 be careful in million Crude oil producti

  • Q : Compare the test results The grade

    The grade point averages of 61 students who completed a college course in financial accounting have a standard deviation of .790. The grade point averages of 17 students who dropped out of the same course have a standard deviation of .940. Do the data indicate a

  • Q : Stats The College Board SAT college

    The College Board SAT college entrance exam consists of three parts: math, writing and critical reading (The World Almanac 2012). Sample data showing the math and writing scores for a sample of twelve students who took the SAT follow. http://west.cengagenow.com/ilrn/books/assb12h/images/webfiles/

  • Q : Program Evaluation and Review

    Program Evaluation and Review Technique (PERT) A) Developed by US Navy and a consulting firm in 1958 for the Polaris submarine project. B) Technique as for CPM method, but acti

  • Q : Decision Variables Determine Decision

    Determine Decision Variables: Let X1 be the number of private homes to be inspectedLet X2 be the number of office buildings to be inspect

  • Q : Hypothesis homework A sample of 9 days

    A sample of 9 days over the past six months showed that a clinic treated the following numbers of patients: 24, 26, 21, 17, 16, 23, 27, 18, and 25. If the number of patients seen per day is normally distributed, would an analysis of these sample data provide evidence that the variance in the numbe

  • Q : Cumulative Frequency and Relative

    Explain differences between Cumulative Frequency and Relative Frequency?

  • Q : Compute the stoke statistics Please do

    Please do the following and submit your results in the table format in a word file on canvas: a)      Go to Yahoo finance/Investing/Stocks/Research tools/Historical quotes/Historical prices and download adjusted monthly closing prices for the period 1/1/2006 to 31

  • Q : How to solve statistics assignment in

    How to solve staistics assignment, i need some help in solving stats assignment on AVOVA based problems. Could you help in solving this?

  • Q : Data Description 1. If the mean number

    1. If the mean number of hours of television watched by teenagers per week is 12 with a standard deviation of 2 hours, what proportion of teenagers watch 16 to 18 hours of TV a week? (Assume a normal distribution.) A. 2.1% B. 4.5% C. 0.3% D. 4.2% 2. The probability of an offender having a s