--%>

Substitution problem on consumption

I have a problem in economics on Substitution problem on consumption. Please help me in the following question. Teddy forever eats peanut butter and jelly sandwiches for lunch as he should live on $20 dollars a week. Jelly jumped in price and, to please his hunger, Teddy bought more Ramen noodles and less jelly. Teddy’s consumption of the peanut butter will most likely: (i) Decrease. (ii) Become more perceptive to its price. (iii) Be unaffected. (iv) Raise. (v) Teddy no longer eats the peanut butter.

Select the most accurate option.

   Related Questions in Microeconomics

  • Q : Question 2 Explain the concept of a

    Explain the concept of a concentration ration. Is the concentration ratio in a monopolistically competitive industry likely to be higher than for a perfectly competitve industry? Explain the answer

  • Q : Numerical problem on Relative Prices

    When the market price of a gallon of gas is similar as the cost of 4 pineapples in dollars, the relative price of the pineapple is: (i) 1/4 of a gallon of gas. (ii) 25 cents. (iii) 4 gallons of gas. (iv) $4.00. Can someone please h

  • Q : Market Prices signals I have a problem

    I have a problem in economics on Market Prices signals. Please help me in the following question. Market prices are the: (1) Signals among sellers and buyers. (2) Generally higher than the opportunity costs. (3) Set by the government regulations. (4)

  • Q : Determine price elasticity of demand

    Moving from point b to point c beside demand curve D, in that case the price elasticity of demand for video games upon DVDs equivalent: (1) 0.8. (2) one. (3) 1.10. (4) 1.25. (5) 2.50

    Q : Intersection of demand and supply curves

    What determines the intersection of demand and supply curves?

  • Q : Absolute and relative price is the

    is the price in the law of demand an absolute price or a relative price

  • Q : Average of incurring total fixed costs

    This brickyard is incurring total fixed costs which average about: (1) $200 daily. (2) $300 daily. (3) $400 daily. (4) $500 daily (5) $600 daily.

    Q : Illustrate ready-to-eat cereal industry

    Brands of ready-to-eat cereal by Kellogg, Post, General Mills and Quaker [for example Frosted Flakes, Raisin Bran and Cheerios] account for more 85 percent of all breakfast cereals sold. Here the ready-to-eat cereal industry is an illustration of: (w)

  • Q : Output and equilibrium price Hybrid

    Hybrid Roses is the merely florist in 60 miles of Presidio, Texas. Often, lots of Texans are romantics at heart. Total cost curve of Hybrid is below the demand curve this faces. At its output and equilibrium price, Hybrid will produce

  • Q : Restricting output below competitive

    Below the competitive equilibrium output, restricting output will: (w) raise price above the competitive equilibrium price. (x) raise price above the marginal cost of the last unit produced. (y) generate a deadweight efficiency loss from underproducti