--%>

Sinking Fund problem

Berks Corporation is expecting to have EBIT next year of $12 million, with a standard deviation of $6 million. Berks have $30 million in bonds with coupon of 10%, selling at par, which are being retired at the rate of $2 million annually. Berks also have 100,000 shares of preferred stock, which pays annual dividend of $5 per share. The tax rate of Berks is 40%. Calculate the probability that Berks will not be able to pay interest, sinking fund, and favored dividends, out of its current income, next year.

E

Expert

Verified

From the given details,

Sinking fund requirement = $2 million/(1 – 0.4) = $3.33 million
Interest payment requirement = $30*10% = $3 million
Preferred dividend to be paid = 100,000*$5 = $500,000 = $0.5 million
Preferred dividend requirement = $0.5 million/(1 – 0.4) = 0.833 million
Total requirement = $7.167 million

In order to determine the probability,

Z = (7.167 – 12)/6 = -0.8056
P(z) = 78.97%

This is the probability that Berks will be able to make more than its requirements. Hence the probability that Berks will not be able to pay interest, sinking fund and preferred dividends out of its current income next year is 21.03%

   Related Questions in Corporate Finance

  • Q : Does value of the company increase when

    According to the valuation method depends on tax shields, the value of the company (Vl) is the value of the unleveraged company (Vu) in addition with the value of tax shields (VTS), thus, the higher the interest and the higher the VTS. Therefore, does

  • Q : How must we compute the beta and the

    How must we compute the beta and the risk premium?

  • Q : How can optimal capital structure be

    How can optimal capital structure be calculated?

  • Q : What is Financial Analysis Financial

    Financial Analysis: It is the investigation and interpretation of financial statements and associated financial reports. Trained and certified accountants generally complete this kind of analysis. The role of a financial analyst is to

  • Q : Problem on annual lease payments Taurus

    Taurus Corporation needs a computer, which it can buy for $100,000. Taurus will depreciate the computer uniformly over its useful life of 5 years. An investment tax credit of 7% is also available, and the computer will have no residual value. Taurus plans to borrow th

  • Q : Estimate stock's current price A

    A company currently pays a dividend of $3.75 per share, D0 = 3.75. It is estimated that the company's dividend will grow at a rate of 15% percent per year for the next 2 years, then the dividend will grow at a constant rate of 7% the

  • Q : Who were the creators of uncertain

    Who were the creators of uncertain volatility model?

  • Q : Purchaing or leasing problem Crawford

    Crawford Corporation is planning to lease a machine for the next 4 years for an annual lease payment of $3,000 paid in advance, plus a non-refundable initial fee of $3,000. There is a 1-year delay for the tax benefits of leasing. Crawford may buy the machine, deprecia

  • Q : Assessing market expectations using CAPM

    Assume that the risk-free rate is 1% and the expected market return is 9%. You are considering purchasing Super Soft stock, which currently sells for $100 a share and will pay its next (annual) dividend of $1.00 exactly one year from today. Super Soft is considered to

  • Q : Sinking Fund problem Berks Corporation

    Berks Corporation is expecting to have EBIT next year of $12 million, with a standard deviation of $6 million. Berks have $30 million in bonds with coupon of 10%, selling at par, which are being retired at the rate of $2 million annually. Berks also have 100,000 share