--%>

Real estate problem

Eric Rowan is planning to buy a house for $155,000 by borrowing money at the rate of 9%. He expects to rent the house for 5 years, collecting $20,000 annual rent in advance each year. He thinks that he can sell the house for $175,000 after five years. Fulton has income tax rate of 30%. He will have to pay $5,000 annually in maintenance and real estate taxes, and he will depreciate the house on a straight-line basis for 20 years. The risk-adjusted discount rate in this project is 10%. When all the expenses are completely deductible, and all gains are taxable, should he undertake this project?

E

Expert

Verified

Since the depreciation is for 20 years and Eric will sell off the house after five years,

Book value of house after five years = 155000 - (155000/20)*5 = 116,250

Excess over book value = 58,750

Tax on Residual value = 58750*0.3 = 17,625

389_real estate.jpg

Hence this project is rejected. Eric must not undertake this project.

   Related Questions in Corporate Finance

  • Q : Who explained put–call parity Who

    Who explained put–call parity?

  • Q : Calculate present value of expected

    When valuing the shares of my company, I calculate the present value of the expected cash flows to shareholders moreover I add to the result obtained cash holdings and liquid investment. Is that correct?

  • Q : Discretion can distort results Discuss

    Discuss how management’s discretion in applying accounting rules can mislead investors. Provide three examples and how the discretion can distort results?

  • Q : Who was the first to quantify the idea

    Who was the first to quantify the idea of Brownian motion?

  • Q : Is the given affirmation of an

    Is the given affirmation of an accountancy expert true? “There valuation criterion that reflects the value of the shares of a company in the most accurate way is based on the amount of the equity of shareholder of its balance sheet. Stating that the value of sha

  • Q : What is the sales of the firm The

    The financial ratios of a firm are as follows. Current ratio = 1.33 Acid-test ratio = 0.80 Current liabilities = 40,000 Inventory turnover ratio = 6  What is the sales of the firm?

  • Q : Data Case Please Assist with the

    Please Assist with the attached Data Case Assignment

  • Q : Explain company creates value for its

    Is this true that a company creates value for its shareholders in a year when this distributes dividends or when the quotation of the shares increases?

  • Q : Financial problem regarding acquistion

    My Company paid an extremely higher price for the acquisition of other company; the price was recommended through the valuation of an investment bank. Now we have financial problems. So is there any way to make this bank legally responsible for such situation?

  • Q : Widgets You are required to submit a

    You are required to submit a bid to supply 200,000,000 widgets per year to the State of Illinois for the next five years. Your company has an idle tract of real estate that cost $1,500,000 ten years ago; if your company sold the land today, it would generate $3,000,000 after the taxes were paid. The