--%>

Purchaing or leasing problem

Crawford Corporation is planning to lease a machine for the next 4 years for an annual lease payment of $3,000 paid in advance, plus a non-refundable initial fee of $3,000. There is a 1-year delay for the tax benefits of leasing. Crawford may buy the machine, depreciate it fully over the next 4 years, and then sell it for 10% of the purchase price. Crawford can borrow the money at 9% interest rate to finance the purchase, and its tax rate is 30%. Compute the price of the machine, which will make purchasing or leasing to be equally costly.

E

Expert

Verified

If the company has to be indifferent to leasing or buying, the net present value has to be set at zero. Let I be the price of machine. The after-tax cost of borrowing is 9% (1 – 0.3) = 6.3%.

Depreciation tax shield lost = (I/4)*0.3 = 0.075I
Payment shield = 3000*0.3 = $900
NPV = 0
I – 3000 – 3000 – (3000)(2.658)  + (900 - 0.075I)*3.44 – 0.07I*0.7832 = 0
I – 6000 – 5582.31 – 0.258I – 0.0548I = 0
0.687I = 10877.44
I = $15,831.66

   Related Questions in Corporate Finance

  • Q : Investors are irrational or naive

    Explain how companies with substandard financial history can draw the attention of investors. Are investors irrational or naive?

  • Q : Explain Financial Management Financial

    Financial Management: It means organizing, planning, directing and controlling the financial activities like procurement and use of funds of enterprise. This means exerting general management principles to the financial resources of enterprise. <

  • Q : Real estate problem Eric Rowan is

    Eric Rowan is planning to buy a house for $155,000 by borrowing money at the rate of 9%. He expects to rent the house for 5 years, collecting $20,000 annual rent in advance each year. He thinks that he can sell the house for $175,000 after five years. Fulton has incom

  • Q : Types of Corporate Bonds What are the

    What are the various types of Corporate Bonds?

  • Q : Minimum annual savings problem XYZ

    XYZ Company is interested in purchasing a new corporate jet for $6 million. This will depreciate the jet completely in 5 years and then sell it for $5 million. The jet will utilize $60,000 in fuel annually, and its maintenance will be $40,000 yearly. The tax rate of X

  • Q : Explain breakthroughs on

    Explain breakthroughs on low-discrepancy sequences.

  • Q : Describe nominal gross domestic product

    Nominal gross domestic product: If GDP of a particular year is estimated on the base of price of similar year, it is termed as nominal GDP.

  • Q : Which parameter good measures value

    Which parameter good measures value creation; the Economic Value Added (EVA), the CVA (Cash Value Added) or the economic profit?

  • Q : Calculate their after tax cost of debt

    Your Corp, Inc. has a corporate tax rate of 35%. Please calculate their after tax cost of debt expressed as a percentage. Your Corp, Inc. has several outstanding bond issues all of whichrequire semiannual interest payments. Bond A has a coupon rate of 4.0%; a price qu

  • Q : Problem on raising new capital AB

    AB Corporation has 3 million shares of common stock selling at $19 each. It also contains $25 million in bonds with coupon rate of 8%, selling at par. AB requires $10 million in new capital that it can raise by selling stock at $18, or bonds at 9% interest. The expect