Problem on zero bond price
You are provided a bond which will pay no interest however will return the par value of $1,000 20 years from now. When your needed return for this bond is 7.35%, what are you willing to reimburse or pay?
Expert
Zero-coupon bond price = F (1 + i)-n = $1,000 (1 + .0735)-20 = $1,000(.2420800635) = $242.08
Transfers to the poor “in-kind” are probably to be favored over cash transfer payments through: (a) people who are skeptical that the poor can manage their income competently. (b) economists concerned with improving effici
The wholesale price per bushel of peaches below that it purely competitive peach orchard would minimize losses via shutting down its operations is: (1) $4.00 per bushel of peaches. (2) $7.67 per bushel of peaches. (3) $8.00 per bushel
If this is possible, firms along with market power engage in price discrimination to: (i) defy civil rights legislation. (ii) help consumers. (iii) help the community. (iv) increase their profits. (v) reduce production costs.
Every point beside a vertical demand curve (when there was such a thing) would include a price elasticity coefficient equivalent to: (1) 1. (2) 1. (3) zero. (4) infinity. (5) 1/2. Hey friends please giv
The price elasticity of supply can be very approximately computed as the percentage change within: (w) responsiveness of price to variations within the quantity supplied. (x) quantity divided through the intercept coefficient of the supply curve. (y)
By refering the following data give the answer of this question . The total variable cost of producing 5 units is: A) $61. B) $48. C) $37. D) $24.
If LoCalLoCarbo produces the profit-maximizing quantity and charges the profit-maximizing price, in that case its total revenue equals the area of the rectangle as: (i) 0P2fq4. (ii) bdP4P1. (iii) 0P4dq2
Buying since you expect a price to increase, at that point you will sell, which is termed as: (w) arbitration. (x) speculation. (y) profiteering. (z) arbitrage. Hey friends please give your opinion for the problem
A purely competitive firm will produce where is: (w) MC is rising. (x) MC = P. (y) MC = MR. (z) All of the above. Can anybody suggest me the proper explanation for given problem regarding Economics
The greatest percentage rate of return would be generated through a financial investment which yielded: (w) annual income = $1,000; current price = $10,000. (x) monthly income = $100; current price = $24,000. (y) annual income = $1,200; current price = $10,800. (z) an
18,76,764
1949248 Asked
3,689
Active Tutors
1448200
Questions Answered
Start Excelling in your courses, Ask an Expert and get answers for your homework and assignments!!