Problem on weight fraction
A gas contains 350 ppm of H2S in CO2 at 72°F and 1.53 atm pressure. If the gas is liquified, what is the weight fraction H2S?
Expert
Now we consider 1liter of CO2 at 72deg F {[K] ≡ (72+ 459.67) × 5/9}=295.3722 K 1.53 atm
So No moles n= PV/RT =1.53atm*1liter/(0.08205liter-atm/K-mole*295.3722) =0.063131mole
So wt of CO = 0.063131mole*28g/mole =1.76767g
Now 350 ppm H2S would have a volume 350 microlitre ( µL ) per litre, = 350 ppm =350E-6 litre
So No of moles H2S = n= PV/RT =1.53atm*(350E-6)liter/(0.08205liter-atm/K-mole*295.3722K) = 2.20959E-05 mole
The MW H2S = 34.116g/mole
So wt of H2S = 0.000753823 g
So total weight =1.768423823g
So %wt H2S = (0.0007538236/1.768423823g)*100%=0.04262%
Consider a chemical reaction: a CH3-CH=CH2 + b NH3 + c O2 → d CH2=CH-C≡N + e H2O 1. &
Natural Gas is flowing through a 10 inch schedule 40 pipe. The gas is at 109°F and 7.3 psig. The outside air temperature is 92°F. If the flow rate of the gas is 8,000 SCFM: What is the flow rate in lb/hr?
A stream of steam at 1 bar and 400 K enters a compressor through a pipe with cross-sectional area of 0.1 m2 at a velocity of 5 m/s. The pressure of the outlet stream is at 5 bar, temperature is at 500 K, and velocity is 1 m/s. Assume the steam can be descri
The Henry's law constant for oxygen in water is as follows: Temperature, °C 0 &nbs
At atmospheric pressure ethyl acetate and ethyl alcohol form an azeotropic mixture containing 53.9% mole of ethyl acetate and boiling at 71.8°C. a) Estimate the values of A & B in the empirical van Laar equation
Calculate the pressure at the bottom of a column of Ethanol 100 ft high using a pressure (force) balance in American Engineering Units.
Please can you look into this assignment and let me know if its solve able.
how to calculate amount of ammonia adsorbed per kg of adsobent in ammonia calcium chloride adsorption process?
you look up the specific gravity of 96% H2SO4 and find it is 1.858.calculate the weight
I) Sulphur dioxide (SO2) with a volumetric flow rate 5000cm3/s at 1 bar and 1000C is mixed with a second SO2 stream flowing at 2500cm3/s at 2 bar and 200C. The process occurs at steady state. You may assume ideal gas behaviour. For SO2 take the heat capacity at constant pressure to be CP/R = 3.267+5
18,76,764
1934068 Asked
3,689
Active Tutors
1451816
Questions Answered
Start Excelling in your courses, Ask an Expert and get answers for your homework and assignments!!