Problem on spacecraft
Assuming that ground stations are equally distributed on the Earth, how many ground stations are required to maintain constant contact with a spacecraft at 750 km altitude, and 72 degrees inclination?
Expert
Given:
θ (theta) = 72°, Perpendicular distance of spacecraft=750 km.
We know that, 1° = π/180 radian, Radius of earth=6400 km. So, 72°= (72*π)/180 radian, = 2*π/5Since,θ = Arc/Radius,
Therefore, Arc = θ*Radius, =2*π*750/5, = 300π
Circumference of earth = 2*π*Radius = 2*π*6400
No. of space station = Circumference of earth/2*Arc = (2*π*6400)/(2*300*π) = 21 space station (approx.)
Trojan points: L4 and L5 are the two dynamically stable Lagrange points (that is, beneath certain conditions).
Refraction law: For a wave-front travelling via a boundary among two media, the first with a refractive index of n1, and the other with one of n2, the angle of incidence theta is associated to the angle of refraction phi by:
What do you mean by the term neuro-modulators? Briefly define it.
Atwood's machine: The weight-and-pulley system devised to compute the acceleration due to gravity at Earth's surface by computing the total acceleration of a set of weights of identified mass about a frictionless pulley.
Ohm's law (G. Ohm; 1827): The ratio of the potential difference among the ends of a conductor to the current flowing via it is constant; the constant of proportionality is termed as the resistance, and is distinct for different materials.
A dual-wavelength spectrometer uses 780 nm and 830 nm. The molar extinction coefficients for oxy-hemoglobin (HbO2) and deoxy-hemoglobin (Hb) at these two wavelengths are: e_HbO2_780nm = 710 cm-1M-1, e_Hb_780nm = 1075 cm
Explain in short why electron and proton encompass similar charge while the proton is 1836 times heavier?
Describe the procedure how radiation emitted from the body? Illustrate in brief.
What do you mean by the term neutral buoyancy? Briefly illustrate it.
A thermocouple of K type is suddenly exposed to air with temperature of 1273K, Initial temperature was 293 K. Calculate the time needed for the thermocouple read the temperature with accuracy of better that 99%. Ignore radiation and conduction. The measuring element has a ball shape of diameter o
18,76,764
1959093 Asked
3,689
Active Tutors
1451584
Questions Answered
Start Excelling in your courses, Ask an Expert and get answers for your homework and assignments!!