--%>

Problem on maintaining dividend

Jackson Company has 6 million shares of common stock selling at $55 each. It also has $120 million in long-term bonds with coupon 7%, selling at 90. The tax rate of Jackson is 33%. Next year its EBIT is expected to be $25 million with a standard deviation of $7 million. The company plans to continue its $1.60 dividend per share. Jackson also wants to add $4 million to its total retained earnings next year. Find the probability that it will be able to maintain its dividend.

E

Expert

Verified

Dividend to be paid = $1.6*6 million = $9.6 million

Dividend requirement = $9.6 million/(1 – 0.33) = $14.33 million

Retained earnings needed = $4 million

Retained earnings requirement = $4 million/(1 – 0.4) = $5.97 million

Interest expense requirement = $120 million*0.07 = $8.4 million

Total requirement = $28.7 million

In order to determine the probability,

Z = (28.7 – 25)/7 = 0.5284
P(z) = 70.14%

This is the probability that Jackson will default in its payment and hence the probability that it will be able to maintain its dividend is 29.86%

   Related Questions in Corporate Finance

  • Q : What is nonlinearity in option pricing

    What is nonlinearity in option pricing model?

  • Q : Calculated Free Cash Flow I think Free

    I think Free Cash Flow (FCF) can be acquired from the Equity Cash Flow (CFac) using the relation as: FCF = CFac + Interests – ΔD. Is it true?

  • Q : Analysis on Stock Prices Using the last

    Using the last 3 years of closing stock prices on the first trading day of each month from January,  2010 through December 2012 for Apple (APPL) and the S&P 500 (market) for the same date range 1)    &n

  • Q : Explain Corporate Development Corporate

    Corporate Development: Corporate development is a term which references the range of planning options and strategies which can assist to move a company toward its targets. The procedure of this kind of strategic development can be exerted to just abou

  • Q : Problem on annual obligation payment

    ABC Corp. has a challenge: The CEO wants to set aside annual, end of year payments into a sinking fund account earning 5% over the next 6 years in order to retire $25 million in bonds that will be outstanding at that time. Determine the annual payment required each ye

  • Q : Which method must use to valuate young

    Which method must we use to valuate young companies along with high growth but uncertain futures? Two illustrations were Boston Chicken and Telepizza while they began.

  • Q : What is the Capital Cash Flow What is

    What is the Capital Cash Flow?

  • Q : Purchaing or leasing problem Crawford

    Crawford Corporation is planning to lease a machine for the next 4 years for an annual lease payment of $3,000 paid in advance, plus a non-refundable initial fee of $3,000. There is a 1-year delay for the tax benefits of leasing. Crawford may buy the machine, deprecia

  • Q : Explain lognormal random walk based on

    Explain lognormal random walk based on Brownian motion.

  • Q : Explain market efficiency hypothesis

    According to what I read inside a book, market efficiency hypothesis means that the expected average value of variations is zero in the shares price. Thus, the best estimate of the future price of a share is its price now, as this incorporates all the available inform