Problem on leveraged beta
AB Restaurants has debt/equity ratio .25, and its leveraged beta is 1.5. Its tax rate is 30%, and its cost of equity is 15%. The risk-free rate is 5%. CD Restaurants has debt/equity ratio .4, and tax rate 35%. Find the cost of equity for CD.
Expert
AB’s Cost of equity = 15% = 5% + 1.5 (Rm - 5%)1.5 Rm = 17.5%Rm = 11.67%Bu = BL/(1 + (1 – T)(D/E)) = 1.5/(1 + (1 – 0.3)(0.25) = 1.5/1.175 = 1.277
Hence with a D/E ratio of 40%,
BL = BU (1 + (1 – T)(D/E)) = 1.277 (1 + (1 – 0.35)(0.4)) = 1.61
Cost of equity = 5% + 1.61*(11.67% - 5%) = 15.72%
Our purpose this week: learning how to understand and interpret financial statements. Assignment: The class should discuss all of the questions listed below as they rel
A court assigned to me (as an auditor and economist) a valuation of a market butcher’s. The butcher’s did not give any simple income statements or any valuable information that I could use in my valuation. This is a small business with just two workers, th
Explain the term Indenture and also describe their provisions?
Your Corp, Inc.'s data is as follows:Beta; 1.30Recent dividend; $.90Expected dividend growth; 7%Expected return of the market; 14%Treasury Bills are yielding; 4%Most recent stock price; $65 A] Us
Identify two comparable corporations. Explain why you think they are comparable to your corporation. Earnings analysis: Do an earnings analysis of your corporation. Calculate and plot. Q : Problem on raising new capital AB AB Corporation has 3 million shares of common stock selling at $19 each. It also contains $25 million in bonds with coupon rate of 8%, selling at par. AB requires $10 million in new capital that it can raise by selling stock at $18, or bonds at 9% interest. The expect
AB Corporation has 3 million shares of common stock selling at $19 each. It also contains $25 million in bonds with coupon rate of 8%, selling at par. AB requires $10 million in new capital that it can raise by selling stock at $18, or bonds at 9% interest. The expect
Why do a Split?
XYZ Company is planning to acquire a machine which will cost $200,000, that will last for 4 years. The company employs straight-line depreciation. The tax rate of XYZ is 35% and the proper discount rate in this situation is 12%. (A
The dividend is the part of the net income which the company distributes to shareholders. When the dividend shows real money, the net income is also real money. Is it true?
Stanley invested in a municipal bond which promised an annual yield of 6.7 %. The bond pays coupons twice a year. What is the effective annual yield (abbreviated as EAY) on this investment? (1) 13.4% (2) 6.81% (3) 6.70% (4) None of the above
18,76,764
1946775 Asked
3,689
Active Tutors
1434013
Questions Answered
Start Excelling in your courses, Ask an Expert and get answers for your homework and assignments!!