--%>

Problem on laboratory solution

You are asked to make up a laboratory solution of 0.10 molar H2SO4 from concentrated (96%) H2SO4 at 56°F. The barometric pressure reads 750 mmHg. You look up the specific gravity of 96% H2SO4 and find it is listed at 1.858. Calculate:

(a) the weight of 96% acid needed per L of solution.

(b) the volume of 96% acid used per L of solution

E

Expert

Verified

Now the sp gravity data shows 96% H2SO4 = 1.858

Now 96% H2SO4 is 96g of H2SO4 in 100 g Solution

Since Sp gravity is 1.858 So volume of 100g is=53.82131324 CC

So 96 g H2SO4 [Mw=98.116g/mole] =96/98.166 Mole=0.978433691 mole Present in  53.82131324 CC

So molarity of solution =0.018179298 M

So using S1V1=s2V2

0.018179298M*xml =0.1M*1000ml

So x=5500.762ML

0.1M 1000ml H2So4 contains =0.1mole H2So4 =9.8116 g H2So4

Now 96 g H2So4 contained in 100g  H2SO4( 96% H2SO4)

So 9.8116 g H2So4 in =(100/96)*9.8116 g 96% H2So4 =10.22041667 g 96% H2SO4

   Related Questions in Chemical Engineering

  • Q : Problem on weight fraction A gas

    A gas contains 350 ppm of H2S in CO2 at 72°F and 1.53 atm pressure. If the gas is liquified, what is the weight fraction H2S?

  • Q : Draw a flow diagram and annotate the

    Cumene is produced by the vapour phase reaction of benzene with propylene. The fresh feeds have the following compositions: Benzene: 99% w/w benzene, 1% w/w toluene Propylene: 98% v/v propylene,

  • Q : Bsc what is the latent heat of

    what is the latent heat of vaporization for hexane

  • Q : Calculating adiabatic flame temperature

    Calculate the adiabatic flame temperature of acetylenes gas at a pressure of 1 bar under the following conditions. The reactants are initially at 298K. Assume that the acetylene reacts completely to form CO2 and H2O:

    Q : Thermodynamics I) Sulphur dioxide (SO2)

    I) Sulphur dioxide (SO2) with a volumetric flow rate 5000cm3/s at 1 bar and 1000C is mixed with a second SO2 stream flowing at 2500cm3/s at 2 bar and 200C. The process occurs at steady state. You may assume ideal gas behaviour. For SO2 take the heat capacity at constant pressure to be CP/R = 3.267+5

  • Q : Problem on laboratory solution You are

    You are asked to make up a laboratory solution of 0.10 molar H2SO4 from concentrated (96%) H2SO4 at 56°F. The barometric pressure reads 750 mmHg. You look up the specific gravity of 96% H2SO4 and find it is listed at 1.858. Calculate: (a) th

  • Q : Calculating flow rate of nitrogen The

    The feed of an ammonia synthesis reactor is 25% (lbmole) nitrogen with the balance hydrogen. The flow rate is 3000 kg/h at 65°C and 95 bar. Calculate the flow rate of nitrogen to the reactor in kg/hr.

  • Q : Problem on ideal gas law A stream of

    A stream of steam at 1 bar and 400 K enters a compressor through a pipe with cross-sectional area of 0.1 m2 at a velocity of 5 m/s. The pressure of the outlet stream is at 5 bar, temperature is at 500 K, and velocity is 1 m/s. Assume the steam can be descri

  • Q : Chemical flow I) Sulphur dioxide (SO2)

    I) Sulphur dioxide (SO2) with a volumetric flow rate 5000cm3/s at 1 bar and 1000C is mixed with a second SO2 stream flowing at 2500cm3/s at 2 bar and 200C. The process occurs at steady state. You may assume ideal gas behaviour. For SO2 take the heat capacity at constant pressure to be CP/R = 3.267+5

  • Q : Estimating solubility of oxygen in water

    The Henry's law constant for oxygen in water is as follows: Temperature, °C                     0              &nbs