--%>

Problem on EBIT

ABC Corporation stock sells at $27 per share and its dividend per share is $1.20. ABC has price-earnings ratio of 16. The company contains $40 million worth of bonds, selling at par, with 8.5% coupon. The EBIT of ABC is of $12 million and its tax rate is 30%. Calculate: (i) the dividend payout ratio, (ii) the total number of shares, and (iii) the total value of ABC.

E

Expert

Verified

Given,

119_ABC.jpg

Price-earnings ratio = price per share/EPS = 16

27/EPS = 16
EPS = $1.6875

Dividend payout ratio = DPS/EPS = 1.2/1.6875 = 0.7111 = 71.11%

Value of equity = 3.5674*$27 = 96.32 million

Value of debt = 40 million

Total value of Tafton = $136.32 million

Thus the dividend payout ratio is 71.11%, the total number of shares is 3.5674 million and the total value of AB is $136.32 million.

   Related Questions in Corporate Finance

  • Q : Problem on Yield to maturity Shawna

    Shawna desires to invest her recent bonus in a 4-year bond which pays a coupon of 11 % semi-annually. The bonds are selling at $962.13 nowadays. When she buys such bond and holds it to the maturity, what would be her yield? (Round to the nearest answer.) (i) 11.5%&nbs

  • Q : Illustrates reserves are real money or

    The part of the net income which is not distributed to shareholders goes to reserves (to shareholders’ equity). As dividends shows real money, reserves are real money as well. Is it true?

  • Q : Does it make sense to apply identical

    The National Company responsible for the company where he work has newly published a document stating as that the levered beta of the sector of energy transportation is as 0.471870073 (it is 9 decimals). They acquired this number by considering the betas into the sect

  • Q : Problem on arbitrage opportunity John

    John Chan considers purchasing a six-month stock futures contract on the shares of Li & Fung Limited. Shares of Li & Fung Limited are now presently trading at $50 per share and it is predicted that Li & Fung Limited will pay a dividend of $1 per share in o

  • Q : Zero coupon bonds problem Shana wants

    Shana wants to purchase 5-year zero coupon bonds with a face value of $1,000. Her opportunity cost is 8.5 %. Supposing annual compounding, what would be the present market price of such bonds? (Round to the closest dollar.) (a) $1,023  (b) $665  (c) $890&nbs

  • Q : Efficient Market Hypotheses Write

    Write Efficient Market Hypotheses in brief?

  • Q : All rates are stated annually with

    1 Assume the following (all rates are stated annually with semiannual compounding) a. Six Month Spot Rate is 2% b. Six Month Forward rate starting at month six is 2.2% c. Six Month Forward rate starting at month 12 is 2.4% d. Six Month Forward rate starting at mont

  • Q : Tax benefits of lease FedEx would like

    FedEx would like to acquire 300 vans for its business. It can buy each van for $35,000, depreciate it completely over 5 years, and then sell it for $10,000. The tax rate of FedEx is 30%, and its cost of debt is 10%. Avis Fleet Rental will lease these vans to FedEx for

  • Q : Define Capital Projects Capital

    Capital Projects: It is a long-term investment made in order to build on, add or enhance on a capital-intensive project. A capital project is any undertaking that requires the usage of notable amounts of capital, together with financial and labor, to

  • Q : Explain Butterfly Spread Strategies

    Butterfly Spread Strategies: In this strategy, there is no limit on the number of options that can be combined to form the butterfly spread. This strategy essentially combines both the bear spread and the bull spread. In this case, options with three