--%>

Problem on deadweight loss

Assume that the domestic demand for television sets is explained by Q = 40,000 − 180P and that the supply is provided by Q = 20P. When televisions can be freely imported at a price of $160, then how many televisions would be generated in the domestic market? By how much domestic producer excess and deadweight losses modify when the government establishes a $20 tariff per television set? What when the tariff was $70?

E

Expert

Verified

Whenever televisions can be freely imported at a price of PW = $160, the domestic producers will generate 20(160) = 3200 television sets. The Domestic demand is 40,000 – 180*160 = 11,200 units.

705_2.jpg

Whenever the import duty of $20 is mentioned, the efficient price of importing televisions is $180. At such price, domestic firms will supply 20(180) = 3600 televisions, and demand will be 40,000 – 180(180) = 7600. The domestic producer surplus will raise by region C = (180 – 160)(3200) + 0.5(180 – 160)(3600 – 3200) = 68,000. The tariff makes a deadweight equivalent to region F + K = 0.5(180 – 160)(3600 – 3200) + 0.5(180 – 160)(11,200 – 7600) = 40,000.

The import duty of $70 increases the efficient import price to $230. You can observe from the graph that this is above the equilibrium price of $200 which would prevail in the domestic market devoid of any foreign trade.  Therefore, imposing such a big import duty is equivalent to banning trade in this industry together. The latest price will be $200 and the quantity demanded 4000. Associative to the free trade equilibrium, producer excess would now raise by area B + C = 0.5(200)(4000) – 0.5(160)(3200) = 144,000. The $70 import tariff makes a deadweight loss equivalent to region F + G + J + K = 0.5(200 – 160)(11,200 – 3200) = 160,000.

   Related Questions in Microeconomics

  • Q : Changing in strategy and behaviour

    Within the kinked demand curve model, when one firm: (1) advertises better quality, its rivals will do nothing. (2) raises its price, its rivals will also increase prices. (3) increases its output level, when its rivals will do nothing. (4) lowers its

  • Q : Effective price discrimination to

    Effective price discrimination to maximize profit does NOT needs the firm to be capable to: (w) separate the market within different groups along with different demand elasticities. (x) erect entry barriers to defend a monopoly position. (y) prevent t

  • Q : Determine Income Floor A marginal tax

    A marginal tax rate of 40% and an income floor of __________ give in a break-even level of income of $12,000 is: (1) $30,000 (2) $4,800 (3) $7,200 (4) $3,000 (5) $16,800 Hey friend

  • Q : Positively-sloped supply curve

    A straight-line, which positively-sloped supply curve which starts from the quantity axis is: (w) elastic for all prices and quantities. (x) inelastic for all prices and quantities. (y) unitarily elastic for all prices and quantities. (z) a sign that

  • Q : Short-run equilibrium of

    A purely-competitive, short-run equilibrium does NOT need which each firm: (w) produces where MC = MR = P > min(AVC). (x) experiences no excess demand or excess supply. (y) earns only zero economic profit. (z) adjust output hence m

  • Q : Quantity demands equivalent quantity

    These supply and demand curves for sugar propose that the: (1) demand price exceeds the supply price at quantity Q2. (2) technology should advance to allow output to develop to Q4. (3) quantity demanded equals quantity supplied at P1.

  • Q : What is marginal revenue Marginal

    Marginal revenue: This refers to the addition prepared to the total revenue.

  • Q : Tacit collusion by oligopolists Tacit

    Tacit collusion through oligopolists is possible when: (w) agreed to by the government. (x) a price leader is visible. (y) the oligopolists succeed in forming a cartel. (z) very few firms control the market. How ca

  • Q : Total increase in national income In an

    In an economy the MPC is 0.75. Investment expenses in the economy raise by Rs.75 crore. Compute total increase in national income.

  • Q : Calculating opportunity cost The

    The economics professor is paid $90,000 yearly, however knows she could earn $140,000 when she began a consulting firm. The opportunity cost of her university place is: (a) zero. (b) – $90,000. (c) $140,000. (d) $90,000. Choo