--%>

Problem on car rental plans

Ape Car Rental plans to begin its business by buying 10 cars at the average price of $18,000 each, depreciating them entirely over 5 years utilizing the straight-line method. It will rent space in a parking lot for $300 a month, paying the rent in advance every month. Ape expects that it will rent 5 cars on an average day, charging $40 per day per car. The maintenance cost for each car is $60 a month. After 5 years, Ape will sell the cars at 40% of the original value. Ape receives all income and pays all the bills, (apart from rent) at the end of each month, however it pays the taxes once a year. Its income tax rate is 25% and it will employ 12% as the discount rate. Suppose that there are 30 days in a month. Is it a valuable project for Ape?

E

Expert

Verified

Rent obtained = 5*$40*30*12 = 72000

Rent after tax = 54000

Parking space rent paid = 300*12 = 3600

Maintenance cost = 60*10*12 = 7200

Tax savings on expense = (3600+7200)*0.25 = 2700

1233_abc.jpg

The NPV is positive and high. Hence this is a worthwhile project for Ace.

   Related Questions in Corporate Finance

  • Q : Relationship between flow to

    Is there any relationship in between the flow to shareholders and the net income?

  • Q : An example of use beta of Kinepolis in

    A financial consultant is valuing the company I set as an objective (an entertainment centre) by discounting the cash flows until the end of the dealership at 7.26% (interest rate on 30-year-bonds = 5.1%; market premium = 5%, and Beta = 0.47%). 0.47 is a beta provided

  • Q : Price per share for Corporation For XYZ

    For XYZ Corporation debt-to-equity ratio, marginal tax rate, and dividend payout ratio are all of 40%. The cost of debt is 10%. Cambria contains 1 million shares of common stock, and $25 million in long-term bonds. Its dividend is $1 per share. Determine the EBIT and

  • Q : Minimum pretax earnings XYZ Company is

    XYZ Company is planning to acquire a machine which will cost $200,000, that will last for 4 years. The company employs straight-line depreciation. The tax rate of XYZ is 35% and the proper discount rate in this situation is 12%. (A

  • Q : FIN3000 Corporate Finance Task

    Task Description Length: 1000-2000 words (up to 500 words above 2000 permitted) Description: • Complete this assignment in groups of 4-5 students. • Maintain a portfolio of financial issues taken from 8 news sources. • Analyse the articles with reference to theory covered in class and highlig

  • Q : Yield to maturity problem Jenny is

    Jenny is looking to invest in some 5-year bonds which pay annual coupons of 6.25 % and are presently selling at $912.34. What is the present market yield on these bonds? (Round to the closest Answer.) (1) 9.5%  (2) 8.5%  (3) 6.5%  (4) 7.5%

  • Q : Difference between capitalization and

    Is the difference for the value creation in a company among the market value of the shares (capitalization) and their book value a good measure since its foundation?

  • Q : Using the DCF method Your Corp, Inc.'s

    Your Corp, Inc.'s data is as follows:Beta; 1.30Recent dividend; $.90Expected dividend growth; 7%Expected return of the market; 14%Treasury Bills are yielding; 4%Most recent stock price; $65 A] Us

  • Q : How could we project exchange rates How

    How could we project exchange rates within order to be capable to forecast exchange differences?

  • Q : Case Study 2 You have joined Zurich

    You have joined Zurich Pvt. Ltd as a Finance manager. You are given the following information: Zurich Pvt Ltd. is a diversified manufacturing firm dealing with electrical appliances. In 2012, the firm reported an operating income of Rs. 857.60 million and faced a tax rate of 35% on income. The firm