--%>

Probability of dividend

Universal Corporation has the following dividend policy: if the earnings after taxes are less than $1 million, the dividend payout ratio will be 35%, but if these earnings are over $1 million, the dividend payout ratio will be 45%. The EBIT of Universal for next year is expected to be $10 million with a standard deviation of $4 million. Universal has $30 million in long-term bonds with coupon of 9%, and 1.5 million shares of common stock. Calculate the probability that Universal will give a dividend of more than $1 per share. The tax rate of Universal is 30%.

E

Expert

Verified

From the given details,

163_73.71.jpg

Since earnings after taxes are well above $1 million, the dividend payout ratio will be 45%. Hence if a dividend of $1/share is given, the EPS will be

0.45 = 1/EPS
EPS = 1/0.45 = 2.22

Hence profit after taxes = 2.22*1.5 million = 3.33 million

Profit before taxes = 4.76 million
EBIT = $7.462 million

In order to determine the probability,

Z = (7.462 – 10)/4 = -0.635
P(z) = 73.71%

Thus the probability that Universal will give a dividend of more than $1 per share is 73.71%.

   Related Questions in Corporate Finance

  • Q : How could prestigious investment bank

    I have a doubt about the Enron case. How could this prestigious investment bank advice investing while the quotations of the shares were falling?

  • Q : Why is Split useful Why is Split useful?

    Why is Split useful?

  • Q : Explain usual value of the sales of net

    Does the usual value of the sales and of the net income of Spanish companies have anything to do along with sustainable growth?

  • Q : Mm ase Study 1 You work in Walt Disney

    ase Study 1 You work in Walt Disney Company's corporate finance and treasury department and have just been assigned to the team estimating later today. You quickly realize that the information you need is readily available online. 1) Go to http://finance.yahoo.com. under " Market Summary," you will

  • Q : Problem on optimal capital structure

    XYZ Company has debt/assets ratio 50%, that is too high and it must be at 45% to be optimal. This debt reduction must also reduce the bankruptcy costs by $30 million. At present, XYZ has 5 million shares of common stock selling at $50 each. The tax rate of XYZ is 30%.

  • Q : Financial statements The concept of

    The concept of conservatism has been influential in the development of accounting theory and practice.  A major effect of conservatism is that accountants tend to recognize losses but not gains.  For example, when the value of an asset is impaired, it is wri

  • Q : Problem on binomial option pricing model

    The share price of Cheung Kong (Holdings) Limited is currently at $100. Over each of the next two three-month periods, you expect its price will either increase by 10% or fall by 10% in each three-month period. If the Hong Kong interbank offered rate is 8% per annum w

  • Q : Explain Indenture Explain the term

    Explain the term Indenture and also describe their provisions?

  • Q : Commercial Banking Assignment Part I

    Part I Guidelines and requirements: The questions in Part I of this assignment are based on the materials covered in Units 1 and 2. Please write a short-ess

  • Q : Which parameter good measures value

    Which parameter good measures value creation; the Economic Value Added (EVA), the CVA (Cash Value Added) or the economic profit?