--%>

Price per share for Corporation

For XYZ Corporation debt-to-equity ratio, marginal tax rate, and dividend payout ratio are all of 40%. The cost of debt is 10%. Cambria contains 1 million shares of common stock, and $25 million in long-term bonds. Its dividend is $1 per share. Determine the EBIT and the price per share for XYZ.

E

Expert

Verified

Debt-to-equity ratio = 40%
D = $25 million
E = $25/0.4 = $62.5 million

XYZ has 1 million shares of common stock and its current market value is $62.5 million. Hence the price per share is $62.5.

Dividend payout ratio = DPS/EPS = 0.4
1/EPS = 0.4
EPS = $2.5

Earnings available to common shareholders = $2.5*1 million shares = $2.5 million
Profit before tax = $2.5 million/(1 – marginal tax rate) = $2.5 million/(1 – 0.4)
Profit before tax = $2.5 million/0.6 = $4.167 million
Interest expense = $25 million*10% = $2.5 million
EBIT = profit before tax + interest expense = $4.167 + $2.5 = $6.667 million

Thus EBIT is $6.667 million and price per share for XYZ is $62.50

   Related Questions in Corporate Finance

  • Q : Standard deviation of portfolios returns

    Assume that you have $50,000 which you want to invest in two companies, XYZ Books and ABC Audio. XYZ has a return of 10% and standard deviation 15%, while ABC has return of 15% with a standard deviation of 20%. The correlation coefficient between them is .5. Your port

  • Q : Problem on maintaining dividend Jackson

    Jackson Company has 6 million shares of common stock selling at $55 each. It also has $120 million in long-term bonds with coupon 7%, selling at 90. The tax rate of Jackson is 33%. Next year its EBIT is expected to be $25 million with a standard deviation of $7 millio

  • Q : Explain usual value of the sales of net

    Does the usual value of the sales and of the net income of Spanish companies have anything to do along with sustainable growth?

  • Q : Real estate problem Eric Rowan is

    Eric Rowan is planning to buy a house for $155,000 by borrowing money at the rate of 9%. He expects to rent the house for 5 years, collecting $20,000 annual rent in advance each year. He thinks that he can sell the house for $175,000 after five years. Fulton has incom

  • Q : Problem on leveraged beta AB

    AB Restaurants has debt/equity ratio .25, and its leveraged beta is 1.5. Its tax rate is 30%, and its cost of equity is 15%. The risk-free rate is 5%. CD Restaurants has debt/equity ratio .4, and tax rate 35%. Find the cost of equity for CD.

  • Q : Problem on Decision variables A factory

    A factory has three distinct systems for making similar product: System 1: Worker runs 3 machines of type-A, each of which costs $20 per day to run, each generates 100 units per day and the worker is paid $40 per day.System 2

  • Q : Probability of dividend Universal

    Universal Corporation has the following dividend policy: if the earnings after taxes are less than $1 million, the dividend payout ratio will be 35%, but if these earnings are over $1 million, the dividend payout ratio will be 45%. The EBIT of Universal for next year

  • Q : What is the Capital Cash Flow What is

    What is the Capital Cash Flow?

  • Q : How must we compute the beta and the

    How must we compute the beta and the risk premium?

  • Q : Problem on Zero coupon bonds

    Robertsons, Inc. is planning to enlarge its specialty stores into 5 other states and finance the expansion by issuing 15-year zero coupon bonds with a face value of $1,000. When your opportunity cost is 8 % and similar coupon-bearing bonds will recompense semi-annuall