--%>

Order Quantity-Cycle Inventory-Safety Inventory

Consider the following data pertaining to a distribution center.

2446_distribution centre.jpg

Ordering cost: $50 /order
Holding cost: $4 /unit /week.
Cycle service level: 97%

Summary:

The question is related to cost accounting in finance. It deals with measures such as Order Quantity, Cycle Inventory, Safety Inventory, Reorder Level, Annual Inventory Holding, Annual Ordering Cost, etc. All these measures are calculated according to given cost and time.

E

Expert

Verified

Consider the following data pertaining to a distribution center.

Mean Weekly Demand(d): 100
Standard Deviation  of Weekly Demand(Sd): 30
Lead Time(L): 2 Weeks
No. of weeks in year: 50


Ordering cost (Cp): $50 /order
Holding cost (Ch): $4 /unit /week.
Cycle service level: 97%  
Z – value for service level 97 % = 1.89
Annual demand (D) = d * No. of weeks = 100 * 50 = 5000 units
Standard deviation of weekly demand during lead time =SL = sqrt( sum of squares of ‘Sd’ during the ‘L’ number of weeks) = sqrt( 302 + 302) = 42.42 units

Order Quantity = Q = sqrt( (2 * D * Cp)/Ch) 
              = sqrt((2* 5000 * 50)/4)
              = 353.55 units
              =354 units approx

Cycle inventory = Q/2 
    = 353.55/2 
    = 176.775 units
    = 177 units approx

Safety inventory = z* SL 
     = 1.89 * 42.42 
    = 80.18 units
    = 80 units approx

Re-Order Level = d*L + z* SL
     = 100*2 + 1.89*42.42
    = 280 units approx

Annual Inv Holding Cost = (Q/2)*Ch
      = 353.55/2 * 4
      = $ 707 approx

number of orders per year
= D/Q
= 5000/353.55
=14.14

Annual ordering cost = (D/Q) * Cp
              = 5000/353.55 * 50
              =$ 707 approx

   Related Questions in Finance Basics

  • Q : What is Audit Audit : Usually a review

    Audit: Usually a review of financial statements or performance activity (like an agency or program) to establish conformity or compliance with the applicable laws, regulations, and/or standards. The state has three central association

  • Q : What is Proposition 98 Proposition 98 :

    Proposition 98: An initiative passed in the year November 1988, and amended in the year June 1990 election, which provides a minimum funding guarantee for school districts, community college districts, and other state agencies which give direct elemen

  • Q : What is Personal Services Personal

    Personal Services: It is a category of expenditure that comprises such objects of expenditures as the payment of wages and salaries of state employees and employee advantages, comprising the state's contribution to the Public Employees' Retirement Fun

  • Q : State Section 1.80 Section 1.80 : The

    Section 1.80: The section of Budget Act which comprises the periods of accessibility for Budget Act appropriations.

  • Q : Does high operating leverage mean high

    Does high operating leverage for all time mean high business risk? Describe. High operating leverage does not for all time mean high business risk. If the company's sales are fairly stable then the variation into operating income would be smal

  • Q : For banking services how competitive is

    For banking services how competitive is the market?Along with more than 7,000 banks and thrifts in the U.S., banking is one of the most competitive industries in the world. Assume the following characteristics of the American financial services

  • Q : Describe security Normal 0 false false

    Normal 0 false false

  • Q : Define the term Judgments Judgments :

    Judgments: It is generally refers to decisions made by courts against the state. The payment of judgments is subject to a range of controls and procedures.

  • Q : Explain Year of Budget Year of Budget

    Year of Budget (YOB): In this the fiscal year revenues and expenses are recognized. For revenues, this is usually the fiscal year whenever revenues are earned. For expenses, this is usually the fiscal year whenever obligations, compri

  • Q : Value $100 is received at the beginning

    $100 is received at the beginning of year 1, $200 is received at the beginning of year 2, and $300 is received at the beginning of year 3. If these cash flows are deposited at 12 percent, their combined future value at the end of year 3 is