Neutralization of sodium hydroxide
How much of NaOH is needed to neutralise 1500 cm3 of 0.1N HCl (given = At. wt. of Na =23): (i) 4 g (ii) 6 g (iii) 40 g (iv) 60 g
Expert
The answer is (ii)
1500cm3 of .01 N HCL have number of gm equivalence
= N1 x V1/ 1000 = 1500x0.1/ 1000 = 0.15
0.15 gm. Equivalent of NaOH = 0.15 x 40 = 6 gm
Describe the dipole moment of chloro-octane in brief?
Atomic orbitals can be combined, in a process called hybridization, to describe the bonding in polyatomic molecules. Descriptions of the bonding in CH4 can be used to illustrate the valence bond procedure. We must arrive a
Methane containing 4 mol% N2 is flowing through a pipeline at 105.1 kpa and 22 °C. To check this flow rate, N2 at the same temperature and pressure are introduced to the pipeline at the rate of 2.83 m3/min. At the end of the pipe (
37% weight of HCl and density is 1.1g/ml. find molarity of HCl
Superphosphate has the formula CaH4(PO4)2 H2O, what is the calculation to get the percentage of Phosphorus, I need to show the calculation. I know it is 30.9737622 u in weight and 2 atoms of the formula, but not sure how to work the calculation backwards.
Choose the right answer from following. The vapour pressure lowering caused by the addition of 100 g of sucrose(molecular mass = 342) to 1000 g of water if the vapour pressure of pure water at 25degree C is 23.8 mm Hg: (a)1.25 mm Hg (b) 0.125 mm Hg (c) 1.15 mm H
Choose the right answer from following. Volume of water needed to mix with 10 ml 10N NHO3 to get 0.1 N HNO3: (a) 1000 ml (b) 990 ml (c) 1010 ml (d) 10 ml
IN GAS PHASE, BASICITIES OF THE AMINES IS JUST OPPOSITE TO BASICITY OF AMINES IN AQEUOUS PHASE .. EXPLAIN
changes in matter law of chemical combination
what is the molarity of the solution prepared by dissolving 75.5 g of pure KOH in 540 ml of solution
18,76,764
1925870 Asked
3,689
Active Tutors
1447520
Questions Answered
Start Excelling in your courses, Ask an Expert and get answers for your homework and assignments!!