--%>

Marginal cost

Give the answer of following question. Refer to the given data. The marginal cost of producing the sixth unit of output is: A) $24. B) $12. C) $16. D) $8.

432_fghghg.png

   Related Questions in Microeconomics

  • Q : Current consumption over future

    When households’ start increasingly to prefer current consumption over future consumption, in that case the: (w) interest rate rises. (x) interest rate falls. (y) present value of future income rises. (z) equilibrium rate of investment within hu

  • Q : Inflation premium Describe the term

    Describe the term Inflation premium and how it is the prospect of future inflation?

  • Q : Problem on utility-maximizing bundle

    Jane consumes only apples and chocolate.  She is always willing to trade 1piece of chocolate for exactly 3 apples. Her income is $200.  She can buy apples for $1 each and chocolate for $2 per piece.a. To Jane, apples and chocolate are (circle 1):

  • Q : Capital receipts Why borrowing is

    Why borrowing is treated as capital receipts? Answer: Because it rises the liability of government.

  • Q : Long-run competitive pressures in

    When economic losses are widespread within a purely competitive industry, in that case long-run competitive pressures tend to cause: (i) accelerating economic losses. (ii) prices to fall while firms leave the industry. (iii) productio

  • Q : Common type of firm among in monopolist

    The most common kind of competition in between firms within monopolistic competition is: (i) price competition. (ii) product differentiation. (iii) collusion. (iv) predatory pricing. (v) cutthroat competition. Hell

  • Q : Total variable costs in pure competition

    This profit-maximizing, as in demonstrated graph, of brickyard’s total variable costs are about: (i) $200 per day. (ii) $600 per day. (iii) $750 per day. (iv) $900 per day. (v) $1200 per day.

  • Q : Question on ATC and MC A perfectly

    A perfectly competitive market within the long period: Data         firm A:  ATC = y2   4y + 12 an

  • Q : Minimize losses of purely competitive

    The wholesale price per dozen roses below that such purely competitive rose farm would minimize losses through closing their operation is: (1) $3.00 per dozen roses. (2) $3.83 per dozen roses. (3) $4.00 per dozen roses. (4) $4.30 per

  • Q : Merits of regional integration

    Elucidate the merits of regional integration?