--%>

Linear programming model of a Cabinet company

A cabinet company produces cabinets used in mobile and motor homes. Cabinets produced for motor homes are smaller and made from less expensive materials than those for mobile homes. The home office in Dayton Ohio has just distributed to its individual manufacturing centres the production quotas required during the upcoming quarter. The scheduled production requirements for the Huber Heights OHOI plant are provided in the table below.

2321_cabinet.jpg

Each motor home cabinet requires three man hours to produce whereas each mobile home cabinet requires five man hours. Labor rates normally average $18 pr hour. During July and august however when the company employs many part time workers labor rates only average $14 and $16 per hours respectively. A total of 2.100 man hours are available in July 1,500 in august and 1,200 in September. During any given month management can schedule up to 50% additional man hours using overtime as the standard rate of time and a half. Material costs of motor home cabinets are $146andfor mobile home cabinets they are $210.

The plant expects to have 25 motor home an d20 mobile home assembled cabinets in stock at the beginning of July. The home office wants the plant to have at least 10 motor home and 25 mobile cabinet assemblies in stocks at the beginning of October to cover possible shortages in production at the other plants.

The plants has storage facilities capable of holding up to 300 cabinets in any one month. The costs for storing motor home cabinets is $6 pr cabinet and $9 for storing mobile home cabinets per cabinet.
Formulate a linear programming model to help management devise a monthly production schedule for the next quarter that will minimize their costs over the quarter. Report back the production and storage levels. Report costs per month in addition to the total costs.

Implement your formulation in excel and fin d the optimal solution using solver. Summarize your solution (decision variable values and objective functions value ) below your formulation. Report back the production and storage levels. Report costs per month in addition to the total costs.

   Related Questions in Mathematics

  • Q : Theorem-G satis es the right and left

    Let G be a group. (i) G satis es the right and left cancellation laws; that is, if a; b; x ≡ G, then ax = bx and xa = xb each imply that a = b. (ii) If g ≡ G, then (g-1)

  • Q : Problem on mixed-strategy equilibrium

    Assume three Offices (A, B, & C) in downtown,  simultaneously decide whether to situate in a new Building. The payoff matrix is illustrated below. What is (are) the pure stratgy Nash equilibrium (or equilibria) and mixed-strtegy equilibrium of the game?

  • Q : Formal logic2 It's a problem set, they

    It's a problem set, they are attached. it's related to Sider's book which is "Logic to philosophy" I attached the book too. I need it on feb22 but feb23 still work

  • Q : Mathematical and Theoretical Biology

    Mathematical and theoretical biology is an interdisciplinary scientific research field with a range of applications in the fields of biology, biotechnology, and medicine. The field may be referred to as mathematical biology or biomathematics to stress the mathematical

  • Q : The mean of the sampling distribution

    1. Caterer determines that 87% of people who sampled the food thought it was delicious. A random sample of 144 out of population of 5000 taken. The 144 are asked to sample the food. If P-hat is the proportion saying that the food is delicious, what is the mean of the sampling distribution p-hat?<

  • Q : Mean and standard deviation of the data

    Below is the amount of rainfall (in cm) every month for the last 3 years in a particular location: 130 172 142 150 144 117 165 182 104 120 190 99 170 205 110 80 196 127 120 175

  • Q : Problem on Linear equations Anny, Betti

    Anny, Betti and Karol went to their local produce store to bpought some fruit. Anny bought 1 pound of apples and 2 pounds of bananas and paid $2.11.  Betti bought 2 pounds of apples and 1 pound of grapes and paid $4.06.  Karol bought 1 pound of bananas and 2

  • Q : Who had find Monte Carlo and finite

    Who had find Monte Carlo and finite differences of the binomial model?

  • Q : Formal Logic It's a problem set, they

    It's a problem set, they are attached. it's related to Sider's book which is "Logic to philosophy" I attached the book too. I need it on feb22 but feb23 still work

  • Q : Properties of a group How can we say

    How can we say that the pair (G, o) is a group. Explain the properties which proof it.