--%>

Healthcare Finance Issues

Question 1

A. What per visit price must be set for the service to break even? To earn an annual profit of $100,000?

(10,000 * 5.00 - $500,000 - 50,000 = 0

(10,000 * 5.00) -$50,000=0

10,000 = $600,000

600,000 + 10,000 = $60.00 per visit break even

600,000 + 100,000=700,000

700,000/10,000=$70 per visit for annual profit of $100,000

B. Repeat part a, but assume that the variable cost per visit is $10.00.

10,000 * 10.00 - $5000,00 - $50,000 =0

10,000*10.00=500,000 -50,000=0

10,000* *10.00=650,000.00

650,000.00 +10,000=$65.00 Break Even Point

650,000.00+100,000.00=750,000.00

750,000.00/10,000.00=$75.00 per visit for annual profit

C. Again repeat part a,but assume that direct fixed costs are$1,000,000.

(10,000.00 * 5.00) - 1,000,000.00 -50,000.00

10,000.00*5.00=1,000,000.00-50,000.00=0

10,000.00*5.00=1,100,000.00

1,100,000.00/10,000.00=$110.00 per visit

1,100,000+100,000=1,200,000.00/10,000.00 =$120,00 per visit for annual profit

D. Repeat Part a assuming both $10..00 in variable costs and $1,000,000 in direct fixed costs.

(10,000.00*10.00)-1,000,000.00-50,000=0

10,000.00*10.00=1,000,000.00-50,000=0

10,000*10.00=1,150,000.00

1,150,000/10,000.00=$115.00 per visit breakeven point

1,150,000.00 +100,000.00=1,250,000.00

1,250,000.00/10,000=$125.00 per visit for annual profit

Question 2:

A. What is the fee schedule for these services, assuming that the goal is to cover only variable and direct fixed costs/

Basic Examination

(3,000*Price) ($5*3,000)-$50,000=$0

3,000*Price=$65,000

Price=$65,000/3,000=$22.00

Advanced Examination

(1,500*Price) ($7*1,500)-$30,000=$0

(1,500*Price)-$40,500

Price=$40,5000/1,500=$27.00

Therapy Session

(500*Price)-(10*500)-40,000

(500*Price)-$45,000

Price=$45,000/500=$90.00

B. What is the fee schedule assuming that these overhead costs must be covered?

Basic Examination

(3,000*Price) ($5.00* 3000)-$50,000 - $50,000=$0

(3,000*Price)-$115,000=$0

3,000 * Price=$115,000

Price=$115,000/3,000=$38.00

Advanced Examination

(1,500*Price) ($7*1,500)-50,000-30,000

(1,500*Price)-$90,500=$0

(1,5000 *Price=$90,500

Price=$90,000/1,500=$60.00

Therapy Session

(500*Price)($10*500)-$50,000-$40,000

(500*Price)-$95,000=$0

Question 3:

As a starting point, what is the price of the combined test assuming marginal cost pricing/

A. Test A                                  Test B                 Test C

$3.00                           $3.00                  $3.00

1.00                               1.00                    1.00

.15                                   .15                       .15

.80                                   .60                    1.20

.10                                   .10                      .10

.05                                   .05                      .05

5.10 Total                       4.90 Total           $5.50 Total

B.

Test A $10+5.10=$15.10

Test B $10+4.90=$14.90

Test C $10+5.50=$15.50

C. 

2,000 Test

40,000.00 Overhead

Test A

2,000*5.10=10,200.00

10,000.00+40,000=50,200.00

50,200.00/2,000=$25.10

Test B

2,000*4.90=9,800.00

9,800.00+40,000=49,800.00

49,800.00/2,000=$24.90

Test C

2,000*5.50=11,000.00

11,000.00+40,000=51,000

51,000.00/2,000=$25.50

A. What is the hospitals net income?

Payer                #of Admissions   Avg. Rev   Per Admissions      Rev.By Payer  VC per Adm Total VC.         Contribution Margin

PennCare           1,000      $5,000           $5,000,000.00           3,000           3,000,000.00                2,000,000.00

Medicare            4,000       4,500           18,000,000.00            4,000           16,000,000.00              2,000,000.00

Commercial        8,000    7,000              56,000,000.00            2,500           20,000,000.00              36,000,000.00

Total                13,000   16,500,000.00   79,000,000.00            9,500          39,000,000,00              40,000,000.00

Total Revenues $79,000,000.00

B.Assume that half of the 100,000 covered lives in the commercial payer group will be moved into a capitated plan. What Pmpm rate will the hospital have to charge to retain its Part a net income?

   Related Questions in Finance Basics

  • Q : Risk from perspective of the Capital

    Discuss risk through the perspective of the Capital Asset Pricing Model (CAPM).The Capital Asset Pricing Model, or CAPM, can be utilized to compute the appropriate required rate of return for an investment project specified its degree of risk as

  • Q : Define Referendum Referendum: This is

    Referendum: This is the power of the electors to support or reject statutes or parts of statutes, with particular exceptions and meeting particular deadlines and number of voter’s signatures.

  • Q : Sensitivity analysis report ABC Company

    ABC Company manufactures three types of products and has provided you with the following linear problem: Max Z=15X1+20X2+14X3 (Total profit)s.t.5X1+6X2+4X3<=210 (Total labor hours available)10X1+8X2+5X3<=200

  • Q : What is Abatement Abatement : A

    Abatement: A decrease to an expense which has already been made. In state accounting, only specific kinds of receipts are accounted for as abatements, comprising refund of overpayment of salaries, rebates from vendors and third partie

  • Q : What is Debt Service Debt Service : The

    Debt Service: The amount (sum) of money needed to pay interest on exceptional bonds and the principal of maturing bonds.

  • Q : Slope of the budget line and the

    Consider someone won $15 on a Lotto Canada ticket at the local 7-Eleven & decided to spend all the winnings on bags of peanuts and candy bars. The cost of candy bars is estimated as $.75 and the cost of peanuts is $1.50. Plot the data in this table as a budget li

  • Q : Types of legal barriers to market entry

    Types of legal barriers to market entry exist: Kinds of legal barriers which make that difficult for the newer drug in the generic form towards entering market have been lack of the rigorous assessment about the patentability needs; thirty mouth stay

  • Q : Effect of foreign imports Normal 0

    Normal 0 false false

  • Q : Summer Co. is expected to pay a

    Summer Co. is expected to pay a dividend or $4.00 per share out of earnings of $7.50 per share. If the required rate of return on the stock is 15% and dividends are growing at a current rate of 10% per year, calculate the present value of the growth opportunity for the stock (PVGO)

  • Q : What is an Initiative Initiative : The

    Initiative: The power of electors to propose statutes or Constitutional amendments and to accept or reject them. An initiative should be limited to a single subject and be filed with the Secretary of State with the suitable number of voter signatures