--%>

Find elastic demand when price and quantity demand changed

When the price of Kellogg's Corn Flakes goes up from $1.89 to $2.05 as well as quantity demanded changes from 250 to 210, in that case the demand for Kellogg's Corn Flakes: (w) unitary elastic. (x) relatively inelastic. (y) relatively elastic. (z) perfectly elastic.

Please choose the right answer from above...I want your suggestion for the same.

   Related Questions in Microeconomics

  • Q : Determine marginal revenue in

    Assume that a monopolist can sell ten gallons of dehydrated water to backpackers of $10.00 each, however selling 11 gallons forces a price cut of $9.95. Then marginal revenue is: (w) $10.00. (x) $9.95. (y) $9.45. (z) $9.40.

  • Q : Definitions of Poverty by Researchers

    Some researchers have attempted to define poverty: (1) as the lowest 20% of the income distribution. (2) through estimates of the fundamental needs for families having various characteristics. (3) by estimating the costs of the minimum caloric intake

  • Q : Competitive Resource Market Supply

    Can someone please help me in finding out the accurate answer from the following question. As resources should be hired away from other utilizations, the resource supply curves facing a big and expanding competitive industry are usually: (1) U shaped. (2) Horizontal.

  • Q : Explain the term PHP Explain the term

    Explain the term PHP?

  • Q : Maximum possible profitable firm A firm

    A firm possessing important market power may suffer by managerial slack [X-inefficiency] and unessential high costs, which implies that, the firm: (i) is likely to be absorbed through a predatory rival. (ii) realizes less than the max

  • Q : Monopoly competition and perfect

    Write down the differentiations between monopoly competition and perfect competition?

  • Q : Average cost per unit of production

    When Prohibition Corporation maximizes profit within its production of St. Valentine’s Day software, there average cost per unit of it produced will be roughly: (i) $4 per copy. (ii) $10 per copy. (iii) $18 per copy. (iv) $24 per copy. (v) $32 per copy.

  • Q : Problem on price mark up A company

    A company consists $27 per unit in variable costs and $1,000,000 annually in fixed costs. Demand is predicted to be 100,000 units annually. Determine the price if a markup of 40% on total cost is used to determine the price?

  • Q : Problem-market supply of labor Can

    Can someone please help me in finding out the accurate answer from the following question? The marginal resource cost for monopsonist in the labor market which can’t wage discriminate: (p) Is perfectly elastic. (q) Is perfectly inelastic. (r) Lies above the mark

  • Q : Marginal Utility-Consuming extra unit

    The satisfaction gained from consuming an additional unit of the good is: (1) Always diminishing. (2) Its marginal utility. (3) Objectively measurable. (4) Equivalent to one util. Choose the right answer from the above options.