--%>

Evaluating Beta of a Corporation

Baldwin Corporation is planning to expand into the business of providing on-demand movies. Baldwin has debt-to-equity ratio of .25, its pretax cost of debt is 9%, and its marginal tax rate is 40%. The Harrington Corporation is already in the on-demand movie business, has a beta of 1.5, debt-to-equity ratio of 0.35, and marginal tax rate of 25%. What beta should Baldwin use in evaluating this project? What is the required return on the project if the riskless rate is 5% and the expected return on the market is 10%?

E

Expert

Verified

From the given details,
Harrington’s unlevered beta can be determined as
Bu = BL/(1 + (1 – T)(D/E)) = 1.5/(1 + (1 – 0.25)(0.35) = 1.5/1.2625 = 1.188
Hence with a D/E ratio of 0.25,
BL = BU (1 + (1 – T)(D/E)) = 1.188 (1 + (1 – 0.4)(0.25)) = 1.366
Cost of equity = 5% + 1.366*(10% - 5%) = 11.832%
Cost of debt = 9%*(1 – 0.40) = 5.4%
WACC = 0.8*11.832% + 0.2*5.4% = 10.55%

Thus beta is 1.366 and the required rate of return is 10.55%

   Related Questions in Corporate Finance

  • Q : What are Stock exchanges Stock

    Stock exchanges: A stock exchange provides services useful for trading, issue and redemption of shares and other securities for traders and brokers. They will also provide facility for payment of income and dividends for listed securities. Securities

  • Q : Illustrates reserves are real money or

    The part of the net income which is not distributed to shareholders goes to reserves (to shareholders’ equity). As dividends shows real money, reserves are real money as well. Is it true?

  • Q : Difference between intrinsic value and

    XYZ explained the difference between intrinsic value and book value in terms of the money spent on a college education. Please provide another example using a different simile.

  • Q : Problem on Decision variables A factory

    A factory has three distinct systems for making similar product: System 1: Worker runs 3 machines of type-A, each of which costs $20 per day to run, each generates 100 units per day and the worker is paid $40 per day.System 2

  • Q : Continuously compounded rate of return

    Solve for the stated annual rate, r equal to the continuously compounded rate of return implicit in turning $1 at the end of 1925 (beginning of 1926) into these reported valued from RWJ9 in 2008 Figure below: 1. Determine the state

  • Q : Expected return for a portfolio What is

    What is the expected return for a portfolio consisting of 200 shares of Nike, 200 shares of Home Depot, and 400 shares of Intel if their expected returns are 10%, 8% and 12% respectively, and their current prices are $25, $50, and $25 per share respec

  • Q : Why required return cannot computed by

    Why can we not compute the required return (Ke) by the Gordon-Shapiro model [P0 = Div0 (1+g) / (Ke – g)] in place of using the CAPM? As we identify the current dividend (Div0) and the current share price (P0), we can acquire the growth rate of the dividend by th

  • Q : How could we project exchange rates How

    How could we project exchange rates within order to be capable to forecast exchange differences?

  • Q : Define Strong form market efficiency

    Strong form market efficiency: Strong form market efficiency defines that the price of a security in the market replicates all information—public and also private or within information. Strong form efficiency

  • Q : Who proposed modern quantitative

    Who proposed a modern quantitative methodology for portfolio selection?