--%>

Determine relative price when two products prices are given

When the prices for doughnuts and croissants are $.50 and $1 correspondingly: (w) the opportunity cost for one doughnut is two croissants. (x) this is better to buy two doughnuts than one croissant. (y) one croissant will make Pierre twice as happy as one doughnut. (z) the relative price of one croissant is two doughnuts.

Can someone explain/help me with best solution about problem of economic...

   Related Questions in Business Economics

  • Q : Technological advances in producing

    When given resources can now produce additional goods than was previously probable, then there have been a: (1) Stock market boom. (2) Competitive spurt which shrinks entrepreneurial gain. (3) Concavity reversal in the production possibilities frontier. (4) Bigger rel

  • Q : Public Sector Government Role

    Illustrate the Public Sector Government’s Role of providing the legal structure?

  • Q : Elucidate reallocation of resources

    Elucidate reallocation of resources?

  • Q : Demand forecasting techniqes

    simultaneous method in demand forecasting?

  • Q : Neoclassical and heterodox production

    One of my friends can't discover the answer of this question. Give solution of this question. Neoclassical production and cost theory is more realistic than and cost theory and heterodox production. Discuss.

  • Q : Economic Why are democratic regimes

    Why are democratic regimes more conducive to economic growth than dictatorship

  • Q : Illustrate how Microeconomics looks at

    Illustrate how Microeconomics looks at specific economic units?

  • Q : Perfectly competitive market and its

    Which of the given is not a characteristic of a perfectly competitive market structure: w) there are a very huge number of firms which are small compared to the market. x) All firms sell the same products. y) There are no restrictions to entry through

  • Q : Determine the monetary prices while

    Dividing monetary prices from each other yields: (v) nominal prices. (w) relative prices. (x) subjective prices. (y) absolute prices. (z) transaction prices. Hello guys I want your advice. Please recommend some vie

  • Q : Determine the relative cost of a product

    If banana divides are $2, CD disks are $10, and SCUBA vacations are $360, then what is the relative cost of a SCUBA vacation in phrases of a CD disk: (i) 36 disks. (ii) 360 disks. (iii) 180 disks. (iv) 20 disks. (v) 3,600 disks.

    Discover Q & A

    Leading Solution Library
    Avail More Than 1446043 Solved problems, classrooms assignments, textbook's solutions, for quick Downloads
    No hassle, Instant Access
    Start Discovering

    18,76,764

    1957023
    Asked

    3,689

    Active Tutors

    1446043

    Questions
    Answered

    Start Excelling in your courses, Ask an Expert and get answers for your homework and assignments!!

    Submit Assignment

    ©TutorsGlobe All rights reserved 2022-2023.