--%>

Cost of Equity

AB Corporation has 16% cost of equity, 35% tax rate, and debt-to-equity ratio of 30%. XY Corporation has 30% tax rate and debt-to-equity ratio of 40%. Both AB and XY are in the same business of selling automotive parts. If the riskless rate is 4% and the expected return on the market is 12%, find the cost of equity for XY.

E

Expert

Verified

Emerson’s Cost of equity = 16% = 4% + BL (12% - 4%)
8% BL = 12%
BL = 1.5
Bu = BL/(1 + (1 – T)(D/E)) = 1.5/(1 + (1 – 0.35)(0.3) = 1.5/1.195 = 1.255

Hence with a D/E ratio of 40%,

BL = BU (1 + (1 – T)(D/E)) = 1.255 (1 + (1 – 0.3)(0.4)) = 1.61

Cost of equity = 4% + 1.61*(12% - 4%) = 16.85%

   Related Questions in Corporate Finance

  • Q : Is the market risk premium a parameter

    Is the market risk premium a parameter, for the world economy or for the national economy?

  • Q : Calculating Super normal profit The

    The case study of an economic analysis is done for Schlumberger, oilfield Service Company.  They are No. 1 in terms of market caps, revenue and employees globally. When any references are used/outside sources (except for Schlumberger's annual reports and financia

  • Q : Relationship between the preferred

    Quetion: A private equity fund invests $100 million into a portfolio company and receives 100% of the preferred stock and 80% of the common stock of the company.  The preferred stock carries a face value of $1

  • Q : Compute a company's cost of capital in

    How can we compute a company's cost of capital in emerging nations, particularly when there is no state bond that we could take as a reference?

  • Q : Additive risk in the CAPM Suppose that

    Suppose that the two securities APPL and MSFT account for the entire large cap technology component of the S&P 500 (hypothetically – of course – there are really plenty of others). Further, suppose that their weights in the S&P index were as follow

  • Q : What is the impact of auto portfolio

    What is the impact of auto portfolio into the quotation of the shares?

  • Q : Explain market efficiency hypothesis

    According to what I read inside a book, market efficiency hypothesis means that the expected average value of variations is zero in the shares price. Thus, the best estimate of the future price of a share is its price now, as this incorporates all the available inform

  • Q : WCR fend off takeover bid WCR fend off

    WCR fend off takeover bid: The WCR estimation ensures that a firm takes corrective action in time to correct its WC status. This ensures that the firm is always in a positive WC status. In other words, the firm will be able to pay off all its short-te

  • Q : Leverage ratio problem Handy Inc has

    Handy Inc has debt-to-assets ratio of 40%, tax rate of 35%, and total value of $100 million. W. C. Handy, the CFO, would like to increase the leverage ratio to 42%, and he believes that there will be no change in the bankruptcy cost of the company. How many dollars wo

  • Q : Determine weighting of shares done and

    When computing the WACC, is the weighting of the shares done and the debt with book values of debt and shareholder’s equity or along with market values?