Consumption expenditure
In an economy 75% of increase in income is spent on the consumption. Investment raised by Rs. 1000 Crore. Compute: (A) Total increase in income(B) Total increase in consumption expenditure
In an economy 75% of increase in income is spent on the consumption. Investment raised by Rs. 1000 Crore. Compute:
(A) Total increase in income(B) Total increase in consumption expenditure
Expert
MPC = 75% = 75/100 =3/4MPS = 1-3/4 = 1/4 K=4(A) DY = DI x K= 1000 x 4= 4000 Crore(B) DY = DC + DIDC = DY - DI= 4000-1000= Rs. 3000 Crore
I have a problem in economics on Price hike in short run. Please help me in the following question. In short run, the demand curve for the potatoes will not be influenced by price hikes for: (i) Potatoes. (ii) Bread. (iii) Rice. (iv) Steak. Q : Profit Maximization in Labor Markets Can someone help me in finding out the right answer from the given options. All the profit maximizing firms use labor up to the point where: (1) VMP = MFC. (2) VMP = w. (3) VMP = MRP. (4) MRP = MFC. (5) MR MC is maximized.
Can someone help me in finding out the right answer from the given options. All the profit maximizing firms use labor up to the point where: (1) VMP = MFC. (2) VMP = w. (3) VMP = MRP. (4) MRP = MFC. (5) MR MC is maximized.
Suppose that all these given demonstrated curves in below are infinitely long straight lines. There supply curve that is perfectly price-inelastic is: (i) supply curve S1. (ii) supply curve S2. (iii) supply curve S3. (
Most of the microeconomic models hinge on suppositions that all choices by each and every individual imitate attempts to: (1) Conform to social mores and cultural norms. (2) Propagate the individual’s gene pool into the future generations. (3) B
I have a problem in economics on Plans of buyers and sellers. Please help me in the following question. The equilibrium price for the good is a price at which: (1) The plans of both sellers and buyers are realized. (2) Subjective prices merely offset
When Prohibition Corporation maximizes profit into its production of St. Valentine’s Day software, there annual total costs of it will be around: (1) $180 million. (2) $140 million. (3) $100 million. (4) $80 million. (5) $40 mil
Reliance on private demands and supplies to assign goods and resources is least certain to outcome an economically ineffective solution just because: (i) Producers encompass monopoly power. (ii) A good is non-rival and non-exclusive. (iii) Consumption
Maggie thinks there are main differences among Crest, Colgate, Aquafresh and Rembrandt toothpastes, and eventually chooses Crest. Therefore her perception is mainly a consequence of: (1) successful product differentiation. (2) monopolistic competition. (3) informative
Since longer time intervals are considered, then demands and supplies of most of the goods become: (i) Increasingly independent. (ii) Less subject to the adjustments through buyers and sellers. (iii) Flatter (that is, quantities adjust more fully to p
why demand change of onion in during one week due to change in it's price
18,76,764
1928820 Asked
3,689
Active Tutors
1453740
Questions Answered
Start Excelling in your courses, Ask an Expert and get answers for your homework and assignments!!